#fontanaditrevi Instagram Photos & Videos

fontanaditrevi - 737.1k posts

“The gladdest moment in human life, methinks, is a departure into unknown lands.” – Sir Richard Burton
-
-
#fontanaditrevi #rome #italy

“The gladdest moment in human life, methinks, is a departure into unknown lands.” – Sir Richard Burton
-
-
#fontanaditrevi #rome #italy

0 0 44 seconds ago
Poche volte, sai, ti rendi conto mentre vivi un momento che poi sarà speciale ✨ #rome #fontanaditrevi #summer #night #amazing #snapback #italy #art #awesome #beautiful #bestoftheday #igdaily #instacool #instadaily #instadaily

Poche volte, sai, ti rendi conto mentre vivi un momento che poi sarà speciale ✨ #rome #fontanaditrevi #summer #night #amazing #snapback #italy #art #awesome #beautiful #bestoftheday #igdaily #instacool #instadaily #instadaily

10 3 11 minutes ago
#fontanaditrevi sigue igual de bella 😍

#fontanaditrevi sigue igual de bella 😍

2 0 11 minutes ago
Из Милана в Рим 😍 
Рим, Рим, Рим... это моя любовь ❤️ ну что я могу ещё сказать? 
Вы уже все знаете 🙈🇮🇹❤️
.
Photo by @stasvarych_photo 🔝🔝
.
 #Italyforever #mylove #rome #roma #romatiamo #cittaeterna #myitaly #italy #italia #top #fontanaditrevi #trevi #trevifountain #ladyinred #love #amore #summer #estate #моёлето #мояиталия #рим #вечныйгород #❤️ #🇮🇹

Из Милана в Рим 😍
Рим, Рим, Рим... это моя любовь ❤️ ну что я могу ещё сказать?
Вы уже все знаете 🙈🇮🇹❤️
.
Photo by @stasvarych_photo 🔝🔝
.
#Italyforever #mylove #rome #roma #romatiamo #cittaeterna #myitaly #italy #italia #top #fontanaditrevi #trevi #trevifountain #ladyinred #love #amore #summer #estate #моёлето #мояиталия #рим #вечныйгород #❤️ #🇮🇹

753 11 18 minutes ago
온몸이 바싹 구워져 버릴 것처럼 더웠던 로마날씨였지만
미세먼지 뿌옇고 습도 높은 더위 보다는 파란 하늘이 있어서 기분은 좋았는데
파란 하늘도 그립고 실컷 마시지 못했던 커피도 그립다
.
.
.
#콜로세움 #트레비분수 #로마3대커피 #로마 #유럽여행 #colosseum #colosseo #trevifountain #fontanaditrevi  #rome #roma #italy #italia #travel #europe

온몸이 바싹 구워져 버릴 것처럼 더웠던 로마날씨였지만
미세먼지 뿌옇고 습도 높은 더위 보다는 파란 하늘이 있어서 기분은 좋았는데
파란 하늘도 그립고 실컷 마시지 못했던 커피도 그립다
.
.
.
#콜로세움 #트레비분수 #로마3대커피 #로마 #유럽여행 #colosseum #colosseo #trevifountain #fontanaditrevi #rome #roma #italy #italia #travel #europe

7 0 37 minutes ago
“Fontana di Trevi” ka qënë ylli i disa filmave të xhiruar në Romë, si : “Tre monedha në Shatërvan”, Pushimet Romake” dhe “La dolce vita”, i Fereriko Felinit ne vitet 1950. 
Është vërtet një shatërvan magjik!
Të jesh i rrethuar me njerëz të dashuruar,na bën më të ndjeshëm dhe më te hapur për të rënë në dashuri. 
Prandaj kemi krijuar këtë orë kaq të vecantë. 
Mbaje këtë pjesë të Italisë gjithmonë me vete! 😍#enzoattinial
_____________________________
Modeli “Fontana di Trevi, Roma”
• Dizajn Italian
• Mekanizëm Zvicerian
• Rezistente ndaj ujit
• 2 Vite Garanci
• Rripa prej lëkure italiane cilësore (nga të 2 anët)
• Dhuratë një palë rripa metalikë me larjen më të mirë që ekziston
• ✈ Transporti falas në të gjithë botën
• Çmimi 199 Euro

Porosit online: +355677168900
Çdo informacion është i publikuar dhe tek dyqani ynë online -> www.enzoattini.al
.
.
.
#oramegdhendje #enzoattini #cilesore #oraluksoze #oraperfemra #orapermeshkuj #bizhuteripermeshkuj #bizhuteriperfemra #fontanaditrevi #makinaluksoze #bizhu #ig_roma #shqip #lovefountain #femzanat #nuse #martese #engagementring #premiumquality #cars #wedding #perfectshine #gold #engravement #orë #limitededition #triptoitaly #watches
#love

“Fontana di Trevi” ka qënë ylli i disa filmave të xhiruar në Romë, si : “Tre monedha në Shatërvan”, Pushimet Romake” dhe “La dolce vita”, i Fereriko Felinit ne vitet 1950.
Është vërtet një shatërvan magjik!
Të jesh i rrethuar me njerëz të dashuruar,na bën më të ndjeshëm dhe më te hapur për të rënë në dashuri.
Prandaj kemi krijuar këtë orë kaq të vecantë.
Mbaje këtë pjesë të Italisë gjithmonë me vete! 😍 #enzoattinial
_____________________________
Modeli “Fontana di Trevi, Roma”
• Dizajn Italian
• Mekanizëm Zvicerian
• Rezistente ndaj ujit
• 2 Vite Garanci
• Rripa prej lëkure italiane cilësore (nga të 2 anët)
• Dhuratë një palë rripa metalikë me larjen më të mirë që ekziston
• ✈ Transporti falas në të gjithë botën
• Çmimi 199 Euro

Porosit online: +355677168900
Çdo informacion është i publikuar dhe tek dyqani ynë online -> www.enzoattini.al
.
.
.
#oramegdhendje #enzoattini #cilesore #oraluksoze #oraperfemra #orapermeshkuj #bizhuteripermeshkuj #bizhuteriperfemra #fontanaditrevi #makinaluksoze #bizhu #ig_roma #shqip #lovefountain #femzanat #nuse #martese #engagementring #premiumquality #cars #wedding #perfectshine #gold #engravement #orë #limitededition #triptoitaly #watches
#love

8 3 38 minutes ago
Piazza di Trevi -
-
#fontanaditrevi #rome #italy #sky #sun #amazing

Piazza di Trevi -
-
#fontanaditrevi #rome #italy #sky #sun #amazing

14 0 42 minutes ago
I wish i woke up like this..mou lipis Kypro toso poli💋🍀🍀🍀🦋🦋🦋🦋🦋🕊🕊🕊#cyprus#art#venus#style#tlifetiˇe#moda#venusfashion #gymfit#liberta#freedom#body#thier#holidays#amazing#lucky #luckyyou #magic#fontanaditrevi #

I wish i woke up like this..mou lipis Kypro toso poli💋🍀🍀🍀🦋🦋🦋🦋🦋🕊🕊🕊 #cyprus #art #venus #style #tlifetiˇe #moda #venusfashion #gymfit #liberta #freedom #body #thier #holidays #amazing #lucky #luckyyou #magic #fontanaditrevi #

6 0 45 minutes ago
Good Place, Good Plate, Good Food with Good People_17JUL2019

#Ojisandiet 
#大叔只能吃這些 
#nicefood 
#italianfood
#trufflefettuccine
#iloverome 
#workingholiday 
#fontanaditrevi

Good Place, Good Plate, Good Food with Good People_17JUL2019

#Ojisandiet
#大叔只能吃這些
#nicefood
#italianfood
#trufflefettuccine
#iloverome
#workingholiday
#fontanaditrevi

10 1 52 minutes ago
Lanza una moneda & make a wish
#whenyoucomeback
·
#rome
#fontanaditrevi
#family @vale_turra 👩‍❤️‍👩
·
#wish #desire #deseo #fuente #tourism #tourist #art #architecture #picture #photography #photo

Lanza una moneda & make a wish
#whenyoucomeback
·
#rome
#fontanaditrevi
#family @vale_turra 👩‍❤️‍👩
·
#wish #desire #deseo #fuente #tourism #tourist #art #architecture #picture #photography #photo

72 2 57 minutes ago
Alcuni luoghi sono semplicemente unici al mondo 💛❤
.
#roma #fontanaditrevi #capolavori #arte #scultura #nicolasalvi #federicofellini #ladolcevita #lamiacittà #romanelcuore #💛❤

Alcuni luoghi sono semplicemente unici al mondo 💛❤
.
#roma #fontanaditrevi #capolavori #arte #scultura #nicolasalvi #federicofellini #ladolcevita #lamiacittà #romanelcuore #💛❤

3 0 59 minutes ago
OCEANO
Dettaglio dalla Fontana di Trevi 
https://www.facebook.com/AEGERIVSLICIVSCONTINVVS/
#oceano #fontanaditrevi #roma #rome #ocean

OCEANO
Dettaglio dalla Fontana di Trevi
https://www.facebook.com/AEGERIVSLICIVSCONTINVVS/
#oceano #fontanaditrevi #roma #rome #ocean

1 0 59 minutes ago
Roma
로마갈때마다 사진 안올려서..뒤늦게 올리기
#PiazzaNavona#FontanadiTrevi#roma#italy

Roma
로마갈때마다 사진 안올려서..뒤늦게 올리기
#PiazzaNavona #FontanadiTrevi #roma #italy

34 8 1 hour ago
Voltaria mil vezes... Dessa vez com outra sensação, outros sentimentos e sempre uma nova emoção... 😢❤️🇮🇹 #roma #fontanaditrevi #castelosantangelo #pantheonrome #romeitaly🇮🇹 #🙏🏾❤️

Voltaria mil vezes... Dessa vez com outra sensação, outros sentimentos e sempre uma nova emoção... 😢❤️🇮🇹 #roma #fontanaditrevi #castelosantangelo #pantheonrome #romeitaly🇮🇹 #🙏🏾❤️

19 2 1 hour ago
ℒ𝒶 𝒸𝒾𝓉𝓉𝒶 𝑒𝓉𝑒𝓇𝓃𝒶.
📍Roma.
.
.
.
#pantheon #fontanaditrevi #lazio #visitlazio #summer #state #igersitalia #picoftheday #instagram #travelgram #piazzanavona #italy

ℒ𝒶 𝒸𝒾𝓉𝓉𝒶 𝑒𝓉𝑒𝓇𝓃𝒶.
📍Roma.
.
.
.
#pantheon #fontanaditrevi #lazio #visitlazio #summer #state #igersitalia #picoftheday #instagram #travelgram #piazzanavona #italy

24 3 1 hour ago
POEMS FOLLOW.  @📸 #fontanaditrevi

POEMS FOLLOW. @📸 #fontanaditrevi

1 0 2 hours ago
Nějaká kašna nebo co🤷🏼‍♂️

Nějaká kašna nebo co🤷🏼‍♂️

19 1 2 hours ago
So I threw three coins in the Trevi Fountain ensuring a return to Rome, finding love and finally, marriage. So.... where’s that ring babe @dgbanksy 🤷🏼‍♀️🤣💏
#romewasntbuiltinaday #wedidourbestexploringinonethough #fontanaditrevi #eurotrash

So I threw three coins in the Trevi Fountain ensuring a return to Rome, finding love and finally, marriage. So.... where’s that ring babe @dgbanksy 🤷🏼‍♀️🤣💏
#romewasntbuiltinaday #wedidourbestexploringinonethough #fontanaditrevi #eurotrash

49 5 2 hours ago
Fontana di Trevi #roma#fontana#fontanaditrevi#italia#trip

Fontana di Trevi #roma #fontana #fontanaditrevi #italia #trip

4 0 2 hours ago
Roman nights part deux. No matter how many times I make it out here, I can’t help but stop by the Trevi Fountain and the Pantheon.  Also ran across a history lesson late at night. #rome #fontanaditrevi #pantheon

Roman nights part deux. No matter how many times I make it out here, I can’t help but stop by the Trevi Fountain and the Pantheon. Also ran across a history lesson late at night. #rome #fontanaditrevi #pantheon

3 0 2 hours ago
Çdo ditë , gati 3000 euro (monedha) hidhen tek "Fontana di Trevi".😯Gdhendja në pjesën e pasme të modelit "Fontana di Trevi, Roma" është thjesht perfekte!😍 Super kombinim i ngjyrës  Gold dhe rripave kaf.#enzoattinial 
_____________________________
Modeli "Fontana di Trevi"
• Dizajn Italian
• Mekanizëm Zvicerian
• Rezistente ndaj ujit
• 2 Vite Garanci
• Rripa prej lëkure italiane cilësore (nga të 2 anët)
• Dhuratë një palë rripa metalikë me larjen më të mirë që ekziston • ✈ Transporti falas në të gjithë botën
• Çmimi 199 Euro

Porosit online: +355677168900
Çdo informacion është i publikuar dhe tek dyqani ynë online -> www.enzoattini.al

Çdo ditë , gati 3000 euro (monedha) hidhen tek "Fontana di Trevi".😯Gdhendja në pjesën e pasme të modelit "Fontana di Trevi, Roma" është thjesht perfekte!😍 Super kombinim i ngjyrës Gold dhe rripave kaf. #enzoattinial
_____________________________
Modeli "Fontana di Trevi"
• Dizajn Italian
• Mekanizëm Zvicerian
• Rezistente ndaj ujit
• 2 Vite Garanci
• Rripa prej lëkure italiane cilësore (nga të 2 anët)
• Dhuratë një palë rripa metalikë me larjen më të mirë që ekziston • ✈ Transporti falas në të gjithë botën
• Çmimi 199 Euro

Porosit online: +355677168900
Çdo informacion është i publikuar dhe tek dyqani ynë online -> www.enzoattini.al

7 2 2 hours ago
Antipasto top 🔝 🔺🔜Sphaeristerium Ristorante in via dei Lucchesi 21, Roma 📍 📅 Per prenotazioni online:
🌐 www.sphaeristerium.it 🌐 
Tripadvisor / The Fork ☎️ 06.86928897
📲 348.2571630 - 333.1368993

#sphaeristerium #restaurant #prenotazionionline #sitoweb #thefork #tripadvisor #pranzo #cena #lunch #dinner #fontanaditrevi #roma #rome

Antipasto top 🔝 🔺🔜Sphaeristerium Ristorante in via dei Lucchesi 21, Roma 📍 📅 Per prenotazioni online:
🌐 www.sphaeristerium.it 🌐
Tripadvisor / The Fork ☎️ 06.86928897
📲 348.2571630 - 333.1368993

#sphaeristerium #restaurant #prenotazionionline #sitoweb #thefork #tripadvisor #pranzo #cena #lunch #dinner #fontanaditrevi #roma #rome

7 0 2 hours ago
Logro desbloqueado!! Fontana con poca gente 🇮🇹 #fontanaditrevi #italia #rome #ontour #turisteando

Logro desbloqueado!! Fontana con poca gente 🇮🇹 #fontanaditrevi #italia #rome #ontour #turisteando

3 0 2 hours ago

Top #fontanaditrevi posts

📸 Fontana di Trevi, Rome, Italy.
•
Luchando contra el Coliseo y el Foro Romano para ser el lugar más visitado de Roma, la Fontana di Trevi no deja indiferente a nadie. Y gran parte de su encanto reside en que prácticamente toda la plaza está ocupada por la fuente. Es la más grande de Roma, y la tradición cuenta que si tiras una moneda de espaldas sobre tu hombre izquierdo, volverás a Roma. Si tiras dos, encontrarás el amor, y si tiras tres, te casarás con ese amor💗 Todas las monedas recogidas, que a final de año pueden llegar al millón de euros, son destinadas a fines benéficos.
•
Y vosotrxs, ¿cuántas monedas habéis tirado o tiraríais?😝👇🏽
•
#fontanaditrevi #rome #deunladoparaotro #travelbloggers

📸 Fontana di Trevi, Rome, Italy.

Luchando contra el Coliseo y el Foro Romano para ser el lugar más visitado de Roma, la Fontana di Trevi no deja indiferente a nadie. Y gran parte de su encanto reside en que prácticamente toda la plaza está ocupada por la fuente. Es la más grande de Roma, y la tradición cuenta que si tiras una moneda de espaldas sobre tu hombre izquierdo, volverás a Roma. Si tiras dos, encontrarás el amor, y si tiras tres, te casarás con ese amor💗 Todas las monedas recogidas, que a final de año pueden llegar al millón de euros, son destinadas a fines benéficos.

Y vosotrxs, ¿cuántas monedas habéis tirado o tiraríais?😝👇🏽

#fontanaditrevi #rome #deunladoparaotro #travelbloggers

1,683 153 14 hours ago
If I had a thousand lifetimes, I’d live them all in Italy ⛲️
.
Según la leyenda, arroja una moneda para regresar a Italia, dos para un nuevo romance y tres para matrimonio/divorcio, ¿cuántas creen que tiré?

If I had a thousand lifetimes, I’d live them all in Italy ⛲️
.
Según la leyenda, arroja una moneda para regresar a Italia, dos para un nuevo romance y tres para matrimonio/divorcio, ¿cuántas creen que tiré?

628 26 15 July, 2019
P R E S E N T A
LA FOTO DEL GIORNO DI @eughenik
LUOGO: Roma
-
COMMUNITY MANAGER
@Paola_pantera
-
LOCAL MANAGER
@gianlucacolozza @bendeckalejandro @dino_presciutti -
SELEZIONATA DA
@dino_presciutti
-
TAG | #ig_rome #ig_roma #roma #rome
MAIL | igworldclubrome@gmail.com
SOCIAL | Facebook • Twitter • Snapchat
MEMBERS | @igworldclub_officialaccount @igworldclub_thematic
-
COUNTRY REQUIRED | Se pensi di poter dedicare del tempo alla nostra community e vuoi entrare a farne parte, vai sul nostro sito www.igworldclub.it  nella pagina Instagramers Italiani e invia la tua candidatura.

IGWORLDCLUB INSTAGRAMERS COMMUNITY
I tuoi scatti saranno pubblicati anche sulla nostra pagina Facebook!
————————————————–
Visita i nostri amici :
@ig_vatican
@ig_rieti
@ig_latina
@ig_frosinone
@ig_lazio_
@ig_viterbo_

P R E S E N T A
LA FOTO DEL GIORNO DI @eughenik
LUOGO: Roma
-
COMMUNITY MANAGER
@Paola_pantera
-
LOCAL MANAGER
@gianlucacolozza @bendeckalejandro @dino_presciutti -
SELEZIONATA DA
@dino_presciutti
-
TAG | #ig_rome #ig_roma #roma #rome
MAIL | igworldclubrome@gmail.com
SOCIAL | Facebook • Twitter • Snapchat
MEMBERS | @igworldclub_officialaccount @igworldclub_thematic
-
COUNTRY REQUIRED | Se pensi di poter dedicare del tempo alla nostra community e vuoi entrare a farne parte, vai sul nostro sito www.igworldclub.it nella pagina Instagramers Italiani e invia la tua candidatura.

IGWORLDCLUB INSTAGRAMERS COMMUNITY
I tuoi scatti saranno pubblicati anche sulla nostra pagina Facebook!
————————————————–
Visita i nostri amici :
@ig_vatican
@ig_rieti
@ig_latina
@ig_frosinone
@ig_lazio_
@ig_viterbo_

4,362 24 15 July, 2019
The Beautiful Trevi Fountain, Rome Italy 🇮🇹✨🌎 Tag who you would bring here!

The Beautiful Trevi Fountain, Rome Italy 🇮🇹✨🌎 Tag who you would bring here!

591 3 4 hours ago
¡Roma! ❤️❤️❤️Oigan qué mágico es todo esto 🙂 Parece que estoy dentro de una peli 🥰
#roma #coliseoromano #fontanaditrevi

¡Roma! ❤️❤️❤️Oigan qué mágico es todo esto 🙂 Parece que estoy dentro de una peli 🥰
#roma #coliseoromano #fontanaditrevi

14,703 48 17 July, 2019
Looking forward to the weekend like 😍. I’m super excited to stay in town this weekend and hit the pool with some friends. Can’t wait for mom to yell at me for getting dark afterwards 😂 #browngirlproblems .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#nonrev #nonrevlife #gltlove #thetravelwomen #dametraveler #globetrotters #romeitaly #paros #fontanaditrevi #globelletravels #instapassport #letsgosomewhere #girlslovetravel #globewanderer #suitcasetravels # #womenwhotravel #postcardplaces #traveldeeper #girlsthatwander #f21xme #girlsthattravel #shewhowanders #girlaroundworld #travelgirlsgo #trevifountain #browngirlstravel #athomeintheworld

Looking forward to the weekend like 😍. I’m super excited to stay in town this weekend and hit the pool with some friends. Can’t wait for mom to yell at me for getting dark afterwards 😂 #browngirlproblems .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
#nonrev #nonrevlife #gltlove #thetravelwomen #dametraveler #globetrotters #romeitaly #paros #fontanaditrevi #globelletravels #instapassport #letsgosomewhere #girlslovetravel #globewanderer #suitcasetravels # #womenwhotravel #postcardplaces #traveldeeper #girlsthatwander #f21xme #girlsthattravel #shewhowanders #girlaroundworld #travelgirlsgo #trevifountain #browngirlstravel #athomeintheworld

290 74 20 hours ago
♡ ♡ ♡

♡ ♡ ♡

412 7 17 hours ago